Duyurular
»  01.01.2013 Yeni Yıl 07.01.2014 Noel (Ortodoks) 08.03.2014 Kadınlar Günü 01.05.2014 İşçi Bayramı 09.05.2014 Zafer Bayramı 14.05.2014 Radunitsa (Paskalya Bayramından sonraki salı Günü) 07.07.2014 Bağımsızlık Günü 28.07.2014 Ramazan Bayramı 03.10.2014 04.10.2014 Kurban Bayramı 07.11.2014 Ekim Devrimi 25.12.2014 Noel (Katolik) 01.01.2013 Yeni Yıl07.01.2014 Noel (Ortodoks)08.03.2014 Kadınlar Günü01.05.2014 İşçi Bayramı09.05.2014 Zafer Bayramı14.05.2014 Radunitsa (Paskalya Bayramından sonraki salı Günü)07.07.2014 Bağımsızlık Günü28.07.2014 Ramazan Bayramı03.10.2014 Kurban Bayramı07.11.2014 Ekim Devrimi25.12.2014 Noel (Katolik)  
»  Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı; "Kasım 2012 tarihinde Ankara’da imzalanan ve her iki ülke vatandaşlarının, pasaport türüne bakılmaksızın karşılıklı olarak 90 günlük vizesiz seyahat gerçekleştirebilmelerini öngören, ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Moldova Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına İlişkin Anlaşma’, 1 Haziran 2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Sözkonusu Anlaşma’nın, Türkiye-Moldova işbirliğinin önemli bir simgesi olduğuna ve komşumuz olarak gördüğümüz, tarihten gelen güçlü bağlara sahip olduğumuz Moldova ile ilişkilerimizin siyasi, ekonomik, beşeri ve kültürel boyutlarına da katkıda bulunacağına inanıyoruz. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı; "Kasım 2012 tarihinde Ankara’da imzalanan ve her iki ülke vatandaşlarının, pasaport türüne bakılmaksızın karşılıklı olarak 90 günlük vizesiz seyahat gerçekleştirebilmelerini öngören, ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Moldova Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına İlişkin Anlaşma’, 1 Haziran 2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Sözkonusu Anlaşma’nın, Türkiye-Moldova işbirliğinin önemli bir simgesi olduğuna ve komşumuz olarak gördüğümüz, tarihten gelen güçlü bağlara sahip olduğumuz Moldova ile ilişkilerimizin siyasi, ekonomik, beşeri ve kültürel boyutlarına da katkıda bulunacağına inanıyoruz.  
»Consultation for Belarus, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Belarus; Türkiye’ de bulunan Belarus Konsoloslukları, Büyükelçiliği ve Belarus vize işlemleri üzerine büyük bir bilgi havuzu olma yolunda çalışmalar sürdürürken, Türkiye’ de bulunan Belarus temsilciliklerine dair ayrıntılı bilgileri. Belarus Konsolosluklarının çalışma saatlerini. Belarus Konsolosluklarının vize bölümü çalışma saatlerini. Türkiye Belarus temsilciliklerinin resmi tatil günlerini ve Belarus seyahatinde bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya TC vatandaşlığı bulunan kimselerin Belarus vize işlemlerinde nasıl bir yol izlemesi gerektiğine dair kapsamlı bilgileri, nitelikli anlamda gözlem ve karşılıklı diyaloglarla edinilmiş doğru bilgileri kamuya açık bir şekilde sunmakta ve paylaşım göstermektedir. Consultation for Belarus web sitesinde bulunan bilgilerin doğru ve güncel bilgiler olmasına büyük bir özen gösterilmekte, hatalı ve güncelliğini korumayan bilgilerin yeni bilgilere ulaşılınca yer değiştirilmesine yine aynı titizlikle yaklaşılmaktadır. Consultation for Belarus web sitesi içeriğinde bulunan bilgileri destekleyen, bu bilgileri büyüten ve derin bir perspektif kazandıran yeni bilgilerin sizlerde mevcut olması halinde bu bilgileri Knight SP iletişim adreslerini kullanarak Knight SP ailesi ile paylaşabilir, güvenli ve teyit edilmiş bilgileri 48 saat içerisinde Consultation for Belarus web sitesinin bilgi havuzuna kazandırabilirsiniz. Consultation for Belarus‘ a dair bilgi, proje ve reklam verme gibi öncelikleriniz için info@knightsp.org iletişim adresini kullanabilirsiniz.

Belarus Hakkında


Beyaz Rusya (Beyaz Rusça ve Rusça: Белар усь) ya da resmî adıyla Belarus (Beyaz Rusça:  Рэспубліка Беларусь  Rusça:Республика Беларусь),

eski bir SSCB ülkesidir. Kuzey Avrupa'da yer alır. Başkenti Minsk'dir. Komşuları batıda Polonya, kuzeybatıda Litvanya, kuzeyde Letonya,

doğuda Rusya Federasyonu ve güneyde Ukrayna'dır.Beyaz Rusya, diğer BDT ülkelerinin yanında Moskova hükümetine en yakın olanı oldu.

1991'de Sovyetlerin dağılmasıyla bağımsızlığını ilan eden Beyaz Rusya, gün geçtikçe dünyaya ayak uydurmaya başlamış ve en nihayetinde

liberal dünyaya kendini kabul ettirmiştir.

Belarus Hakkında


Belarus (Beyaz Rusya) eski bir SSCB ülkesidir. 1991 yılında bağımsızlığını kazanmış olan ülke kuzey Avrupa’da yer alırken Polonya, Litvanya, Letonya, Rusya ve Ukrayna ise Belarus komşu ülkelerini oluşturur. Belarus toprakları ana hatlarıyla düzlük ve ovalardan oluşurken denize kıyısı olmayan bir ülkedir. 2005 yılında Birleşmiş Milletlerin yaptığı araştırma neticesinde ise ülke topraklarının % 40’ı ormanlık alanlarla kaplıdır. Yine Belarus topraklarını 3 büyük nehir sularken bunlar sırasıyla Neman, Pripyat, Dinyeper’dir. Dzyarjinkaya Hara ise Belarus’un en yüksek noktasını oluşturur.


Görülmesi gereken bir yer tavsiyesi istenilse, aralarında Belarus’un yahut Beyaz Rusya’nın yer almayacağı mutlaktır. Fakat bütün ışıltılı ve reklam tabelalarıyla kuşatılmış şehirlerden sıkıldıysanız Belarus’u veya Minsk’i bir kere görmüş olmak sizlerin tavsiye listesine dâhil olabilir.

Başlangıçta heyecan verici gelmeyebilir Minsk. Fakat Minsk’le geçirdiğiniz her dakika şehri daha çok sevmenizi sağlayabilir. Örneğin; bir şehir nasıl planlanılmalı sorusunun cevabı belki de Minsk olacaktır. Ulaşım sistemiyle, meydanlarıyla, insan için düşünülmüş parklarıyla insana kendini özel hissettiren türdendir. Sessiz, sakin, kuytu bir ülke Belarus doğası ve yaşam koşulları hakkında ipucu verecektir. Bir yerlere yetişmeye çalışan insanları neredeyse hiç görmeyebilir, ardından trafik sorunu yaşamayacağınız, yollarındaki yürürken ezilme korkusu yaşamayabilirsiniz. Aynı zamanda Minsk, denizi olmayan bir ülkenin ne kadar güzel ve çekici olabileceği yönünde ziyaretçilerini ikna edecek bir şehirdir. Etrafı ormanlarla çevrili ve şehrin içerisinde küçük ormanların olduğu tertemiz havası doğal bir stres kovucudur. Talihsiz durumlar dışında Avrupa’nın en güvenli yeri denilebilir Belarus için. Şöyle ki Belarus’da resmi polisten daha fazla sivil polis vardır. Belarus asayişi hakkında bir veri olabilir bu bilgi. Güvenli ve huzurlu Belarus turu son yıllar da yoğun ilgi görürken ülkeye gelen farklı ülke vatandaşları Belarus doğa ve kent yaşamının tüm olanaklarını keşfetmektedirler. Belarus başkenti Minsk Avrupa şehirleri arasında sessiz ve doğası bozulmamış kentlerden olurken, denizsiz bir şehrin kendine ait gündelik hayatı ilgi çekicidir. Yine Minsk ülkenin kültürel ve bürokratik yüzünü temsil ederken, konserler, sanatsal faaliyetler ve büyük kültürel organizasyonlar yüksek oranda bu şehirde gerçekleşmektedir. Belarus gece hayatı özellikle başkent Minsk’te daha faal bir seyir izlerken, ülkeye gelen yabancı ve erasmus öğrencileri Belarus gece hayatının nüfusundan önemli bir yer kaplamaktadır.


Belarus Şehirleri

Başkent Minsk

Brest

Grodno

Gomel

Mogilev

Vitebsk  

Belarus Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Belarus Hava Durumu

Belarus, Kuzey Avrupa’da yer alan ve çoğunlukla soğuk iklimin etkisi altında kalan bir ülkedir. Yılın 75 ile 125 günü arasında değişmek üzere kar yağışı görülebilirken. Nisan ve ekim ayları arası yağışların en yoğun olduğu dönemdir. Ocak ayında sıcaklar en düşük seviyelerde bulunurken temmuz ayında ise sıcaklık en yüksek dönemlerini yaşamaktadır öyle ki, 17 ile 18,5 derecelere kadar sıcaklık yükselmektedir. Ayrıca Belarus hava durumunun ilgi çekici bir diğer yanı ise ülkenin bazı bölgeleri 3 aydan daha fazla bir süre olmak üzere sıfır derecenin altında seyreder.

Belarus Konsolosluğu

Belarus ile Türkiye arasında bulunan ikili ilişki her geçen gün gelişme göstermektedir. Belarus’un Türkiye’de çok sayıda temsilcisi bulunurken en resmi temsilciliği Belarus Ankara Büyükelçiliğidir. Belarus Ankara Büyükelçiliği Belarus’u Türkiye’de hükümetler nezdinde temsil eder. Belarus Büyükelçiliğinin içinde Konsolosluk bölümü bulunurken Belarus vize başvuruları yine Belarus Konsolosluğu’nun yetkisi altındadır. Yine Belarus Fahri Konsoloslukları İzmir, Adana, Bursa ve Antalya’da mevcuttur.

Belarus Vize

Belarus Türkiye’ye vize uygulaması bulunan ülkeler arasındadır. Belarus seyahati olan Türkiye vatandaşlarının Belarus vizesi almaları zorunlu olurken iki ülke resmi pasaport sahibi kişileri ise 90 günü aşmama koşuluyla Belarus vizesinden muaftır.


Belarus Nerede?

 

Belarus bir Kuzey Avrupa ülkesidir. Rusya, Polonya ve Ukrayna ülkeye en fazla sınıra sahip komşu ülkeler olurken yine Litvanya ve Letonya, Belarus’un konumu hakkında bilgi edinmemizi sağlayacaktır. Belarus Para Birimi Nedir?


Belarus para birimi Beyaz Rusya rublesidir.
Belarus Konsolosluğu resmi web sitesi: http://turkey.mfa.gov.by/tr