Belarus Konsolosluğu, Belarus Vizesi

Belarus Vizesi Nereden Alınır?

Belarus vizesi, Belarus Konsolosluğu veya Belarus vize işlemleri için yetkilendirilmiş vize merkezlerinden alınabilmektedir.

Belarus Konsolosluğu, Belarus Vize Başvurusu

Vize başvuru işlemleri öncesinde pasaportunuzun son 10 yıl içerisinde alınmış olması önemlidir. Yeni bir pasaportla vize işlemlerine başlamış olmak daima karşılaşılabilecek bazı pürüzleri önceden gidermeye yönelik olacaktır. Yıpranmış, hasar görmüş pasaportlarla alınmış olan Belarus vizesi,seyahatiniz için risk taşırken. Sınır görevlileri ülkeye girişiniz hakkında son kararı verececek olan kişilerdir.

Belarus Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Eksiksiz, doğru ve vize başvuru evraklarında bulunan bilgilerinizle uyum gösteren bir şekilde vize başvuru formu doldurulmalıdır. Vize başvuru formu önerilen şekilde doldurularak Belarus vize işlemleri için ilk adım atılabilir.

Belarus Konsolosluğu, Belarus Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar

Her ülkenin vize uygulaması farklıdır. Seyahatinizin içeriği evraklarınızı belirlerken, Belarus Konsolosluğu'ndan seyahatinizin içeriği ile ilgili bilgiler alabilirsiniz. Söz gelimi Belarus Turistik Vize, Belarus Ticari Vize, Belarus Ziyaretçi Vizesi ve Belarus Öğrenim Vizesi farklı amaçlarda olan vize türleridir.

Belarus Vize İşlemleri Kaç Gün Sürer?

Belarus vize işlemleri evrakların tamamlanma süresine göre değişiklik gösterir, bütün olasılıklar göz önünde bulundurulurken maksimum 10 iş günü içerisinde Belarus vizesi edinilebilir.

Bilmekte fayda var, vize başvuru işlemlerinin incelenmesi ve vize hakkında kararlar Belarus Başkonsolosluğu tarafından verilecektir.

‘’Diplomatik’’, ‘’hususi’’ ve ‘’hizmet’’ pasaport sahipleri ise Belarus vize işlemlerinden muaftır.

Belarus Vize İşlemleri Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Yıpranmış ve hasar görmüş pasaportlarınızı yenilemiş olmak sorunsuz bir Belarus seyahati için gereklidir. Yıpranmış yahut hasar görmüş pasaportunuzla Belarus vize işlemlerini tamamlamış olsanız dahi Belarus’a girişiniz esnasında görevlilerce geri çevrilme ihtimaliniz bulunur.

Kimler Belarus Vize İşlemleri Başvurusunda Bulunmamalı

  • Herhangi bir iş durumundan yoksun olan(işsiz)
  • Kendisini ve sorumluluğunda olduğu kişileri finanse edemeyecek, ekonomik koşulları uygun olmayan kişiler,
  • Teminat olarak banka hesap cüzdanında yeterli bütçesi olmayan

​Bu şartlara sahip her kişi vize almak istediğinde potansiyel bir göçmen olarak algılanacaktır, Belarus vize işlemlerini olumlu bir sonuçla bitirme şansları ise çok düşük bir ihtimaldir.

Böyle bir durumda iseniz Belarus vize işlemleri başvurusunda bulunmamanız uygun olacaktır. Çünkü bazı ülkeler bir ülkeden (örneğin; Türkiye’den) yapılan vize başvurularındaki ret oranını (örneğin %3ün üzerinde olması durumunda) göz önünde bulundurarak, bu ülkeyi göç açısından riskli ülkeler arasında kabul etmekte ve söz konusu ülkeye yönelik vize koşullarını daha sıkı kurallara bağlamaktadır.

Belarus Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: turkey.mfa.gov.by